فواید روغن های طبیعی

این روغن ها کاربردهای متعدد و متنوعی دارند و خواص شان آنقدر زیاد است که نمی توان آنها را فقط مختص پوست و مو دانست . برای آشنایی با خواص روغن ها ، به تأثیرات چند نمونه مهم از روغن های میوه ای یعنی روغن زیتون و روغن بادام بر سلامت پوست و مو پرداخته ایم .

روغن زیتون از شدت درماتیت می کاهد :

روغن زیتون از فشردن میوه های زیتون تهیه می شود و از گذشته مصارف خوراکی و دارویی داشته است . بیش از 50 درصد اسیدهای چرب این روغن را تری گلیسریدهای اولئیک اسید تشکیل می دهند . همچنین حاوی توکوفرول ها ، ترکیبات پلی فنلی ، کاروتنوئیدها و اسکوالن است . ترکیبات موجود در این روغن با توجه به منبع آن متفاوت و دارای آثار ضد التهاب و ضد اکسیدان هستند . این روغن در قدیم نیز به عنوان یک داروی سنتی برای مشکلات پوستی استفاده می شده است . در مصر قدیم ، روغن زیتون همراه سایر ترکیبات طبیعی به عنوان پاک کننده ، ضد عفونی کننده و مرطوب کننده کاربرد داشته است . در یونان از این روغن در ماساژ ها برای رفع دردهای عضلانی و خستگی استفاده می کرده اند . مطالعات علمی جدید نیز نشان داده ، مواد موجود در این روغن باعث بهبود درماتیت سبورئیک ، درماتیت تماسی (به خصوص درماتیت در اثر پوشک در کودکان) آکنه ، پسوریازیس ، اگزما و درماتیت آتوپیک می شوند . همچنین به دلیل داشتن آثار ضد اکسیدان باعث محافظت پوست در مقابل اشعه UV-B می شود . روغن زیتون همچنین برای ماساژ روی پوست نوزادان و کودکان کاربرد دارد و مطالعات نشان داده جایگزین خوبی برای سایر روغن هاست . همچنین در مقایسه با سایر کرم های نرم کننده ، روغن زیتون باعث کاهش بروز درماتیت در نوزادان می شود . برای مصارف روی پوست ، این روغن بهتر است با روغن آفتابگردان مخلوط شود . موارد نادر از عوارض پوستی از این روغن گزارش شده ولی با این حال به طور کلی ، خاصیت تحریک کنندگی آن روی پوست بسیار ضعیف است .

روغن بادام عامل نرمی و تقویت موهاست :

درخت بادام ، بومی ایران و آسیای صغیر است که با دو واریته بادام شیرین و تلخ رویش دارد . تفاوت این دو گیاه در یک ژن است که باعث تفاوت ظاهری اندکی در این دو واریته شده و در یکی از میوه ها شیرین و در دیگری تلخ است .

روغن بادام تلخ موها را تقویت می کند :

پماد تهیه شده از روغن بادام تلخ در درمان کورک در گذشته استفاده داشته است . بسیاری از حکیمان در گذشته برای درمان هموروئید پمادهایی حاوی روغن بادام تلخ را توصیه می کرده اند . همچنین این روغن در ریزش مو ، تغذیه وتقویت ریشه مو به عنوان حالت دهنده مو کاربرد داشته است . با این حال به دلیل حضور برخی مواد سمی سیانوژن در آن ، مصرف آن فقط به صورت موضعی توصیه می شود . لازم است در مصرف آن حتی به صورت موضعی و به خصوص در مورد کودکان احتیاط شود . در بسیاری از موارد این مواد سمی سیانوژن از این روغن جدا می شوند .
 
روغن بادام شیرین نرم کننده و مرطوب کننده است :

میوه بادام شیرین منبع غنی از روغن است و حدود 60-36 درصد میوه را روغن تشکیل می دهد اولئیک اسید بیشترین مقدار اسیدهای چرب را در این روغن به خود اختصاص داده است . همچنین روغن بادام منبع غنی از ویتامین E ، پروتئین و مواد معدنی است . به همین دلیل دارای آثار سودمند روی پوست است . روغن بادام شیرین نیز روی پوست اثر نرم کنندگی و مرطوب کنندگی دارد و در ماساژ روی پوست و مو استفاده می شود .


منبع : هفته نامه سلامت